۞ امام علی (ع) می فرماید:
هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

  • شناسه : 343
  • 05 اکتبر 2019 - 8:40
  • 90 بازدید
معرفی کتاب مسئولیت و سازندگی

معرفی کتاب مسئولیت و سازندگی

این کتاب اولین اثر استاد صفایی حائری است و شاید بتوان آن را مهم ترین اثر استاد نیز قلمداد کرد چون شالوده‌ای از تمام اندیشه ایشان را در بر دارد.

مسئولیت و سازندگی کتابی پیرامون بحث مهم تربیت و انسان سازی است.

این کتاب اولین اثر استاد صفایی حائری است و شاید بتوان آن را مهم ترین اثر استاد نیز قلمداد کرد چون شالوده‌ای از تمام اندیشه ایشان را در بر دارد.
کتاب حاضر اثری دو جلدی بوده که هم‌اکنون در یک مجلد به انتشار رسیده است.
در این اثر تربیتی و آموزشی از موضوعاتی نظیر مسئولیت و زیربناهای آن، تربیت، مربی، دیدگاه‌های تربیتی و ویژگی‌ها و ضرورت‌های این امر مهم سخن به میان آمده است.
آنان که به دنبال طرحی کلی و کوتاه از اسلام و جهان بینی اسلامی هستند، گمشده خود را در این کتاب پیدا خواهند کرد.

در بخشی از کتاب آمده است:
“مرادم از تربیت، از آهن؛ ماشین ساختن است و از بشر، آدم آفریدن. آدم کسی است که بر تمام استعدادهایش حکومت دارد و رهبری دارد و به آنها جهت می دهد.
مرادم از تربیت آن است که استعدادهای بشر تا حدّ انسانی رشد کند. مرادم از انسان موجودی است که از سطح غریزه ها بالا آمده و در حد وظیفه و انتخاب زندگی می کند.
…مسأله تربیت و سازندگی بزرگترین مسئولیت ما در این قرن وحشی است. این اولین مسأله است، زیرا هر بقّالی، بنّایی، نجّاری، طبیبی و مهندسی باید قبلاً تربیت شود و نه تنها تربیت که مربی دیگران هم باشد. این سازندگی اوّلین و بزرگترین وظیفه است و با سایر مشاغل و برنامه ها منافات ندارد…. هرکس در هر کجا می تواند مربی و سازنده باشد. چراغ روشن در هر کجا باشد می تواند نور بپاشد و راه‌ها را روشن کند.”

این کتاب ارزشمند توسط انتشارات لیله القدر به چاپ رسیده است.

برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

پاسخ دادن

ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری را کامل کنید. *

*