۞ امام علی (ع) می فرماید:
هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

  • شناسه : 499
  • 11 نوامبر 2019 - 9:04
  • 81 بازدید
  • منبع : پایگاه دانشجویی نهاد دانشگاه پیام نور استان اصفهان
معرفی کتاب به توان تشکیلات

معرفی کتاب به توان تشکیلات

این کتاب که با محوریت کار تشکیلاتی در فعالیت های فرهنگی انقلابی نگاشته شده است، متشکل از 12 فصل است. نویسندگان این کتاب که در دوران دانشجویی از فعالان انجمن اسلامی بوده اند، با شناسایی آسیب های کار تشکیلاتی به بررسی این موضوع پرداخته اند.

این کتاب که با محوریت کار تشکیلاتی در فعالیت های فرهنگی انقلابی نگاشته شده است، متشکل از ۱۲ فصل است. نویسندگان این کتاب که در دوران دانشجویی از فعالان انجمن اسلامی بوده اند، با شناسایی آسیب های کار تشکیلاتی به بررسی این موضوع پرداخته اند. این اثر به دنبال چیستی و چرایی کار تشکیلاتی است. در خلال گفتارهای شخصیت های مختلف در خصوص این موضوع، روشن می گردد که کار تشکیلاتی در اسلام ریشه دار است. در این اثر با بررسی اشکال مختلف کار تشکیلاتی در زمان های مختلف، مدل نهایی آن تبیین می شود.
این اثر توسط جواد جلوانی و سلمان هاشمیان گردآوری شده است و توسط انتشارات حدیث راه عشق منتشر گردیده است.
گفتارهای کمتر شنیده شده از امام موسی صدر در خصوص کار تشکیلاتی در فصل دوم آمده است.

بیان جایگاه کار تشکیلاتی از منظر قرآن و روایات با سخنان علامه طباطبایی آغاز می شود. نثر کتاب ساده و روان است. ویراستاری کتاب با دقت خاصی صورت گرفته است از همین رو نیز لذت مطالعه این اثر دو چندان شده است.

در فصل پنجم کتاب ،نویسندگان با مرور آثار شهید مظلوم بهشتی چهل گفتار و دستورالعمل این شخصیت بی نظیر ایران معاصر را در خصوص کار تشکیلاتی استخراج کرده اند.
فصل ششم به بررسی وظایف یک عنصر «تشکیلاتی» یا «تشکل حزب اللهی» می پردازد.
فصل هفتم کتاب به اخلاق تشکیلاتی به عنوان روح هر تشکلی اشاره شده است. نویسندگان معتقدند اخلاق تشکیلاتی، انسجام درونی و اثرگذاری بیرونی را به همراه خواهد داشت.
در فصل هشتم کتاب نویسندگان با زبانی بدون تکلف به ترسیم دایره بزرگتری از مسئولیت افراد مسلمان و شیعه می پردازند و در جریان یک بحث صادقانه و مستند به بیان وظایف منتظر حقیقی می پردازند. این فصل از کتاب می تواند به صورت جداگانه هم دیده شود.

فصل نهم کتاب که با تفال به آیه ۱۲۵ سوره نحل دعوت نامه تشکیلاتی نامیده شده است به فرآیند نیروسازی شامل مخاطب شناسی، شناسایی، جذب، تثبیت و پرورش نیرو پرداخته است. بررسی گروه های غالب مخاطبان تشکیلاتی و شیوه جذب آنان شاید از شاخص ترین مطالب این بخش باشد.

فصل دهم کتاب به ضرورت مدیریت دانش و ثبت تجارب در کار تشکیلاتی می پردازد. در پایان این فصل در شش گام فرآیند مستندسازی و مدیریت دانش در تشکیلات مرور می شود.

برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

پاسخ دادن

ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری را کامل کنید. *

*