۞ امام علی (ع) می فرماید:
هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

  • شناسه : 275
  • 24 سپتامبر 2019 - 12:40
  • 136 بازدید
  • منبع : صفحه شخصی حجت الاسلام رستمی
معرفی صفحه اینستاگرام حجت الاسلام رستمی

معرفی صفحه اینستاگرام حجت الاسلام رستمی

به همراه متن پیام ایشان به مناسبت آغاز سال تحصیلی جدید

بهار دانشگاه ها فرا رسید و سال تحصيلي آغاز شد. چه نيكوست هم‌زماني اين از نو رستن با ايام پر حماسه عزاي حسيني. شایسته است همه‌ی دانشگاهيان با عزم و ايمان عاشورايي طرحي نو در اندازند و آموزش عالي كشور بتواند با رفع نواقص بيش از پيش به اهداف ملي و انقلابي خود برسد.
سال تحصیلی پیش‌رو طليعه دهه پنجم انقلاب اسلامي است. ملت بزرگ ایران و جوانان مومن آن قله های بلندی چون رسیدن به تمدن نوین اسلامی را هدف گرفته‌اند. برای رسیدن به این اهداف معبرهایی مانند دانش و پژوهش و معنویت و اخلاق و عدالت طلبی و آزادی خواهی باید در طراز دوران جدید انقلابو طی شود و رسیدن به این اهداف نیازمند ملزوماتی است که دانشگاه به عنوان قلب تپنده پیشرفت و تعالی باید برای آن طراحی داشته باشد و برای نیل به آنها تلاش کند:
۱-سال تحصيلي را در شرايطي آغاز مي كنيم كه كشور عزيزمان در موقعيتي خاص قرار دارد. فشار حداكثري هيئت حاكمه آمريكا آورده اي برايشان نداشته است. تهديد نظامي عملا كارايي خود را از دست داده است و جمهوري اسلامي ايران در موقعيتي ممتاز در منطقه قرار دارد. زمینه‌ی شکل گیری نظم و هندسه جديد غرب آسيا با هدايت بزرگان نظام و عامليت جوانان مومن و دلباخته به انقلاب و ايران بیش از هر زمان دیگری فراهم است و ابزار مطالبه حق برای ملت بزرگ ایران فراهم از همیشه است. نقطه‌ی اميد دشمن برای آسیب زدن به کشور هم‌چنان حوزه‌ی اقتصاد و معیشت است. هرچند با گذراندن موج حمله نظام سلطه، ثبات نسبي اقتصادي در كشور حاكم شده است‌ اما محدوديت هاي اقتصادي علي‌رغم همه سختي ها سبب نوعي رويش هم شده و فرصت بزرگي براي اصلاح روندها در اختیار قرار داده است. اينجاست كه انتظار از دانشگاه بالا و كاركرد دانشگاه جدي مي شود. دانشگاه نقش اصلی و میدانداری درمان زخم کهنه اقتصاد وابسته و شکوفایی اقتصادی درونزا و مقاوم را باید برعهده گیرد. امید داریم در سال تحصيلي جديد مجموعه آموزش عالي كشور روندي را در پي بگيرد كه حضورش در اين معماري جديد اثر بخش باشد.
۲-دانشگاه بايد به سرعت از دام‌هايي چون “علم براي علم” عبور كند و مديران ارشد آموزش عالي سازوكاري را تبيين كنند تا با تقويت ايده “دانشگاه حل مسئله” ظرفيت بزرگ علمي كشور به كمك حل معضلات بيايد و اين مسئله شدني است.
ظرفيت بزرگ کیفی و كمي آموزش عالي کشور در كنار استعداد هاي كم نظير و امكانات قابل اتکا بايد به نحوي سامان يابد كه كمترين هدر رفت ظرفيت اتفاق بيفتد.
واقعيت اين است كه علي‌رغم همه تلاش‌ها هنوز ظرفيت بزرگ علمي و پژوهشي دانشگاه آنچنان كه در خور است به مدد جامعه نيامده است و اين بايد مسئله اصلي دانشگاه در سال جديد باشد.
۳- مقدمه ضروری اين مهم وجود فضاي واقع بينانه است.نگاه واقع بين كاستي‌ها را ميبيند اما تيره‌گي كمبودها جلوی نگاه و توجه به آرمان و اميدش را نمي‌گيرد. دستاوردها و پیشرفتهای اعجاب انگیز دانشمندان کشور در نانو، ژنتیک، هسته‌اي، موشكي و…نشان داد که ميشود علم نافع را به كار گرفت و تا ثرياي اقتصاد كه امروز پاشنه آشيل کشور است هم رفت. مي شود همين نگاه امیدوار و فعال را در حوزه‌های دانش بنيان ناظر به دیگر مسائل اصلي هم تكثير كرد.
اميد واقعي در دانشگاه هم با همين رویکرد محقق مي شود. دانشگاه مسئله محور دانشگاهی مولد خواهد بود. توليد، رونق ايجاد مي كند و رونق، اميد را بازتوليد مي كند. بايد براي اين اميد‌بخشي واقعي برنامه داشته باشيم. بزنگاه امید و نشاط واقعی جایگزینی نشئگی کاذب و دستمایه کردن تخدير و غفلت با زر ورق فرهنگ و تزریق آن به اسم اميد و نشاط در دانشگاه و یکی از مهمترین بازدارنده‌های دانشگاه از رسالت‌ اصلي.
۴-نكته مهم ديگر اين است كه در تكانه‌هاي مالي معمولا آنچه ذبح مي‌شود سهم پژوهش و فرهنگ است و اين اتفاق خطرناكي است كه مسئولان ارشد آموزش عالي بايد از آن پرهیز كنند. مبادا سفره پژوهش و فرهنگ در دانشگاه ها كوچك شود. البته از دیگرسو بايد شفافيت در خصوص مسائل مالي حوزه پژوهش و دفع شبهه بهره‌مندی خواص از این بودجه محدود جدي گرفته شود. راه‌اندازی یا تکمیل سامانه شفافيت درآمدي و هزينه‌اي دانشگاه در حوزه هاي مختلف از جمله پژوهش مي‌تواند براي جامعه دانشگاهي بيش از پيش اطمينان بخش باشد.
۵-سالي كه پيش روست از جنبه‌ای ديگر هم اهميت دارد. نخستين انتخابات پس از اعمال فشار اقتصادي حداكثري آمريكا در اسفند امسال برگزار مي شود‌. يكي از راهبرد هاي اصلي دشمن علیه جامعه مردمسالار ما به ویژه در انتخابات اخير، كاهش حضور مردم است. در درون دانشگاه هر ايده اي كه به اين خواست دشمن كمك كند باطل است. فضاي انتخاباتي دانشگاه ها بايد پر نشاط باشد و همه سليقه هاي در چارچوب نظام بتوانند در آن حرف بزنند. البته هيچ انسان عاقل و دلسوز دانشگاهي نمي گويد كه دانشگاه بايد به جولانگاه احزاب تبديل شود. بار اصلي نشاط سیاسی و بصيرت‌افزايي بر دوش تشكلهاي دانشگاههاست و صيانت از دانشگاه و پرهیز از خانه احزاب شدن دانشگاه با مديران دانشگاهي است.
و پايان كلام اينكه سال تحصيلي نو را به عموم دانشگاهيان اعم از دانشجويان خصوصا عزيزان جديدالورود، استادان گرانقدر و كارمندان دانشگاهها تبريك عرض مي كنم. سال تحصيلي پيش رو سالي پر از فرصت هایی است كه مي توان هوشمندانه آنها را به موفقيت هاي بزرگ تبدیل كرد. موفقيت هايي كه مي توانند موتور پيش ران حركت اميد بخش دانشگاه و جامعه باشد.

 

مشاهده صفحه جناب حجت الاسلام و المسلمین مصطفی رستمی

برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

پاسخ دادن

ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری را کامل کنید. *

*